preloader
Przejdź do głównej treści

Jak stworzyć stronę internetową zgodnie z zasadami SEO?

jak stworzyć stronę pod seo

W dzisiejszej dobie coraz więcej towarów i usług sprzedawanych jest w internecie. To właśnie w sieci szukamy informacji czy też wymieniamy się opiniami na różne tematy. Można więc śmiało pokusić się o stwierdzenie, że posiadanie strony www staje się już nie tylko standardem, ale wręcz koniecznością. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej firm chcąc dotrzeć do szerokiego grona potencjalnych klientów decyduje się na stworzenie własnej strony internetowej, która nie tylko stanowi wspaniałą wizytówkę każdej działalności, ale również doskonałym narzędziem marketingowym. Ważne jest, by była ona zaprojektowana zgodnie z zasadami SEO, co sprawi, że nasze produkty, bądź usługi znajdą się na topowych pozycjach wyszukiwań. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę tworząc stronę www? Podpowiadamy!

Odpowiednia nazwa domeny to podstawa

Żeby nasza strona mogła na dobre „zadomowić się” w sieci, powinniśmy wybrać odpowiedni adres, czyli domenę internetową. Jej nazwa będzie miała znaczący wpływ na wszelkie nasze działania marketingowe czy kontakt z klientami. Niewłaściwy adres sprawi, że na naszą stronę będzie wchodzić znacznie mniej osób, co może mieć fatalny wpływ na wyniki finansowe. Warto więc poświęcić trochę czasu i wybrać tą najbardziej odpowiednią, pamiętając przy tym, że mniej znaczy więcej.

Nazwa domeny internetowej powinna być przyjemna i łatwo zapadać w pamięć. Najlepiej byłoby, by jej fonetyczna forma była tożsama z pisemną. Warto również unikać wszelkiego rodzaju cyfr, myślników czy znaków diakrytycznych. Idealnie byłoby natomiast wykorzystać w domenie nazwę firmy, której jesteśmy właścicielami, dodając do niej rozszerzenie z nazwą kraju, w jakim prowadzimy działalność. W ten sposób możemy rozpocząć budowanie świadomości brandu wśród naszych potencjalnych klientów.

Decydując się na przejęcie istniejącej już domeny internetowej, warto sprawdzić jej historię. Może bowiem okazać się, że została zablokowana przez Google i odpowiednie jej wypozycjonowanie będzie nas kosztowało nie tylko dużo czasu, ale również pieniędzy.

realizacja strony internetowej

Realizacja strony internetowej, Kolejna nasza realizacja wykonana dla klienta indywidualnego

Warto zadbać o stabilny hosting

Niezależnie od tego, czy uruchamiamy sklep internetowy, tworzymy stronę internetową czy też innego rodzaju projekt, zawsze stajemy przed wyborem odpowiedniego hostingu. Na rynku funkcjonuje kilka rozwiązań hostingowych, które różnią się między sobą sposobem udostępniania serwera.

Przy zakupie hostingu warto zwrócić uwagę na to, ile pamięci RAM dostajemy. Jest to szczególnie ważne w przypadku dużych stron internetowych. Odpowiednio dobrany, a przede wszystkim stabilny hosting pozwala bowiem w swobodny sposób korzystać ze strony internetowej. Ważne jest również, by zapewniał bezawaryjne działanie serwera i pozwalał na szybkie ładowanie się strony. Wszystko to wpływa bowiem na odbiór naszej domeny przez użytkowników oraz pozycjonowanie jej w wyszukiwarkach.

Dobra optymalizacja kluczem do sukcesu

By móc skutecznie pozycjonować stronę internetową, najpierw należy ją odpowiednio zoptymalizować. Tworząc stronę od podstaw, w całym procesie uwzględniamy najnowsze wytyczne Google, dotyczące zarówno kwestii technicznych, jak i samej zawartości strony. Jednak warto pamiętać, że nowopowstałe witryny ze względu na brak historii trudniej jest wypozycjonować. Inaczej jest w przypadku istniejących już witryn internetowych. Jednym wystarczy niewielki lifting, inne zaś trzeba w całości przebudowywać.

Mówiąc o optymalizacji powinniśmy sprawdzić stronę pod kątem treści, grafiki oraz kodu strony. Odpowiednio przeprowadzone czynności pozwalają już w krótkim czasie podnieś pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Bez niej nawet najbardziej intensywne działania mające na celu pozyskanie linków przychodzących mogą nie dać oczekiwanych rezultatów.

Szybkość wczytywania strony ma znaczenie

Dlaczego optymalizacja czasu ładowania strony jest aż tak ważna? Otóż należy pamiętać, że długi czas ładowania strony może zniechęcić użytkowników do odwiedzin, oraz skutkować niższymi pozycjami serwisu w wyszukiwarce Google. Warto więc zdać sobie sprawę, że szybciej działające strony zdobywają większy ruch z Google, przez co są wyżej wyświetlane w wynikach wyszukiwania.

Szybkość nie jest głównym i najważniejszym czynnikiem w pozycjonowaniu strony internetowej, ale warto o niej pamiętać, jeśli zależy nam na ruchu z wyszukiwarki. W wielu przypadkach spowolnienie wynika z nieczytelnego kodu, dlatego też jeśli jest to możliwe należy korzystać z technologii widocznych dla robotów Google – HTML5 i CSS3.

Responsywność strony ułatwi bycie widocznym w wirtualnym świecie

W dzisiejszych czasach, kiedy większość z nas przegląda strony internetowe na smartfonie czy tablecie ich responsywność staje się nie tylko jedną z opcji, ale jest koniecznością. Treść na stronie responsywnej jest na tyle elastyczna, że pozwala płynnie przechodzić z jednego ekranu do drugiego, bez jej zniekształcania. Po prostu dostosowuje się do różnych rozdzielczości ekranów i urządzeń.

Projektowanie stron internetowych według najnowszych standardów UI i UX skutkuje niższym współczynnikiem odrzuceń, a co za tym idzie zajmują wyższe miejsca w wynikach wyszukiwania. Dzięki temu klienci łatwiej znajdą informacje o naszej ofercie.

Strona www dla gabinetu medycznego

Strona internetowa dla gabinetu medycznego

Pliki robots.txt i sitemap.xml – nie może ich zabraknąć

Każda strona internetowa powinna posiadać poprawnie zapisany plik robotx.txt, zawierający szereg instrukcji dla robotów Google, które ją skanują. Przyda się on przede wszystkim w przypadku dużych i skomplikowanych stron, które zawierają dużo dynamicznej treści. Warto bowiem podkreślić, że skanowanie serwisu posiadającego wiele podstron może zajmować dużo czasu, stąd też plik robotx.txt kieruje do poszczególnych elementów strony, blokując wersje testowe strony. Mapa witryny, tak zwana sitemap.xml, pomaga w indeksowaniu wszystkich podstron danej domeny internetowej.

Adres url – o nim warto pamiętać

Adres url to niewątpliwie pierwsza rzecz, którą zobaczą nasi klienci oraz wyszukiwarka Google. Uniform Resource Locator, w skrócie url to nic innego, jak format adresowania w wirtualnym świecie. To po prostu ciąg znaków, który wpisujemy w pasek adresu przeglądarki. Dzięki niemu użytkownicy internetu mogą odnaleźć konkretne strony. Przyjazny adres url doskonale prezentuje się w social media czy też na różnego rodzaju materiałach marketingowych, a przede wszystkim pozytywnie wpływa na pozycjonowanie witryny.

O czym powinniśmy więc pamiętać tworząc adres url? Przede wszystkim warto postarać się, by był on krótki, przejrzysty i zrozumiały. Nie powinien zawierać polskich znaków czy też znaków specjalnych. Przyjazne adresy url niosą informację o strukturze strony, są łatwe do zapamiętania, wyglądają atrakcyjniej, czym zachęcają do dzielenia się nimi np. w mediach społecznościowych.

Odpowiednie meta tagi pomogą przy pozycjonowaniu

Najciekawszy nawet wpis na stronie internetowej staje się bezużyteczny, jeśli nie trafi do odpowiedniego odbiorcy. Nie wszystkie meta tagi w taki sam sposób wpływają na SEO. Istnieją jednak takie, które pomagają zwiększyć ruch na stronie i sprawiają, że nasz produkt czy usługa szybciej trafi do potencjalnego klienta.

Jednym z najważniejszych znaczników, wpływających na pozycjonowanie strony internetowej jest Meta Title. Warto jednak podkreślić, że aby spełniał on swoją funkcję, powinien być stworzony w oparciu o zalecenia Google. Jego długość nie może przekraczać 70 znaków, a treść powinna zawierać odpowiednie frazy kluczowe.

Równie ważny, choć niewidoczny na stronie internetowej jest też Meta Descritption, będący krótkim opisem zawartości danej strony. Im konkretniejszy opis, tym większa zachęta dla użytkowników do podjęcia decyzji o kliknięciu właśnie w ten link.

Strona internetowa po norwesku

Strona internetowa po norwesku

CMS bardzo ułatwi zarządzanie stroną

Content Management System, czyli w skrócie CMS jest to system zarządzania treścią strony internetowej. Warto zainstalować go na swej witrynie, bowiem posiada on wiele zalet. System zarządzania treścią umożliwi nam samodzielne wykonywanie wielu czynności bez znajomości języków programowania.

Dzięki niemu będziemy mogli dodawać i modyfikować treści na naszej stronie internetowej. CMS pozwoli nam również na umieszczanie różnego rodzaju dodatków na stronie – czatów, map, zdjęć filmów i wielu, wielu innych. Prostota w zarządzaniu CMS jest porównywalna do obsługi poczty elektronicznej.

Certyfikat SSL skutecznie zabezpieczy stronę

Bezpieczeństwo w sieci jest bardzo ważne, dlatego też coraz więcej właścicieli stron internetowych, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów decyduje się na zainwestowanie w zakup certyfikatu SSL. I wcale nie dziwi ów fakt, gdyż certyfikat SSL stanowi gwarancję bezpieczeństwa podczas przeglądania danej witryny internetowej, wypełniania różnego rodzaju formularzy, przesyłania danych czy też dokonywania transakcji internetowych.

Poza oczywistą funkcją zabezpieczenia danych certyfikat SSL ma również wiele innych zalet. Zwiększa pozycje w Google, zmniejsza współczynnik odrzuceń na stronie czy też wpływa na wzrost wiarygodności w oczach potencjalnych klientów. Witryny z protokołem SSL łatwo poznać, ponieważ na początku adresu URL pojawia się https://.

Słowa kluczowe – kluczem do sukcesu

Słowa kluczowe to nic innego jak wyrazy, które użytkownicy internetu najczęściej wpisują w wyszukiwarkę Google. Nie jest żadną tajemnicą, że powinny być one dopasowane do charakteru danej strony. Dokładna analiza fraz kluczowych pomaga wzmacniać pozycję witryny w wyszukiwarce Google oraz sprawia, że pojawiające się na stronie teksty łatwiej trafiają do odbiorców. Warto jednak podkreślić, że aby osiągnąć pożądany efekt słowa kluczowe powinny być odpowiednio wplecione w całość. Po prostu powinno to wyglądać naturalnie.

Dobrze dopasowane słowa kluczowe nie tylko zwiększą widoczność naszej strony w Google, ale również „przyciągną” na nią użytkowników zainteresowanych naszą ofertą. W ten sposób sprzedaż produktów i usług naprawdę wzrośnie.

Unikalne teksty pomogą zaistnieć w sieci

Jeśli chcemy zaistnieć w sieci i zostać zauważonym, warto postarać się o unikalny content, który stanowi podstawę budowania marki. Należy jednak zwrócić uwagę, że teksty, które umieszczamy na stronie powinny być czytelne i dawać użytkownikom konkretną wiedzę, której właśnie poszukują.

Warto więc przed pisaniem tekstów na stronę internetową zastanowić się do jakiego grona odbiorców mają one trafić. To pozwoli nam odpowiednio dobrać język oraz stworzyć odpowiednie treści. Powinniśmy bowiem zdać sobie sprawę, że w inny sposób będziemy zwracać się do specjalistów z danej branży, a inaczej napiszemy do osoby, która poszukuje informacji na dany temat.

Strona internetowa dla Agencji Social Media

Strona internetowa dla Agencji Social Media

Strona wizualna – też jest ważna

By nasza strona była atrakcyjna i chętnie odwiedzana przez użytkowników nie wystarczy, że umieścimy na niej tekst. Warto zastanowić się nad dodaniem elementów graficznych czy filmów. Taki zabieg nie tylko poprawi przejrzystość tekstu, ale przede wszystkim poprawi efekt wizualny witryny.

Powinniśmy jednak pamiętać, że wszelkie umieszczane na stronie internetowej multimedia powinny być tematycznie związane z przedstawianą przez nas treścią. Warto również odpowiednio zoptymalizować wszystkie elementy graficzne, by tym zapewnić użytkownikom płynne poruszanie się po witrynie.

Linkowanie wewnętrzne

By ułatwić użytkownikom poruszanie się po stronie, warto pomyśleć o linkowaniu wewnętrznym, czyli umieszczaniu linków prowadzących do podstron naszej witryny w obrębie strony. Stanowi to sporą pomoc nie tylko dla naszych potencjalnych klientów, ale również dla robotów Google, które dzięki linkowaniu wewnętrznemu szybciej zaindeksują naszą stronę.

Im więcej linków wewnętrznych prowadzących do naszej strony, tym wyżej plasuje się ona w hierarchii treści, a tym samym jest notowana na wyższej pozycji.

Statystyki pozwolą śledzić firmę w sieci

Jeśli zależy nam na śledzeniu naszej strony internetowej oraz wyszukiwaniu pojawiających się błędów, które mogą stanowić przeszkodę w skutecznym pozycjonowaniu witryny, warto zaopatrzyć się w darmowe programy, takie jak Google Analytics czy też HotJar. Pozwolą nam one w szybki sposób wyeliminować wszelkie nieprawidłowości oraz analizować ruch na witrynie.

Z powyższych przykładów wynika, że aby przystąpić do skutecznego pozycjonowania, musimy odpowiednio przygotować naszą stronę internetową. Bez tego nawet najlepsze działania okażą się być bezskuteczne.