preloader
Przejdź do głównej treści

Tworzenie portali internetowych: na co zwrócić uwagę?

projektowanie i pozycjonowanie portali internetowych

Inwestycja w portal internetowy to poważna decyzja. Z tego powodu powinna być ona dokładnie przemyślana. Każdy element pracy nad portalem może zdecydować o sukcesie lub porażce przedsięwzięcia. Kwestie techniczne na pewno opłaca się pozostawić profesjonalistom. Z nami dowiesz się dlaczego.

Czym są portale internetowe?

Dzisiejsza różnorodność portali sprawia, że tym samym pojęciem określa się:

  • Portale informacyjne,
  • Portale społecznościowe,
  • Portale tematyczne,
  • Portale ogłoszeniowe,
  • Portale obsługi klientów,
  • Portale turystyczne,
  • Portale newsowe i inne.

Sporo stron internetowych zamieszczonych pod jedną domeną łączy kilka powyższych rodzajów. Stają się wielotematową, wielopłaszczyznową, wielofunkcjonalną przestrzenią, zaspokajającą szeroki zakres potrzeb użytkownika. Wynika z tego, że budowa nawet niewielkiego portalu, niezależnie od jego tematyki, to wyzwanie bardziej skomplikowane, niż mogłoby się wydawać:  tworzenie portali internetowych nie jest zatem zadaniem prostym, które powierza się amatorom, albo wykonuje samemu na szablonach. Proces ten wymaga wiedzy,  pogodzenia wielu elementów technicznych na raz, sprawnej, stałej komunikacji z klientem… Tylko wtedy zleceniodawca może uzyskać efekt, który sobie wymarzył i rozpocząć swoją działalność w Internecie.

portal aves obserwacje

Portal obserwacji ornitologicznych - portal aves obserwacje

Dobry portal internetowy

Zanim podejmie się współpracę z jakimkolwiek projektantem, warto dowiedzieć się, co to w ogóle znaczy „dobry portal internetowy”. Wiedza ta przydaje się w toku prac, choćby ze względu na to, by dokładniej sprecyzować swoje oczekiwania.

Nazywany często wizjonerem Steve Jobs powiedział kiedyś, że „prostota to szczyt wyrafinowania”. Słowa te powinny przyświecać każdemu grafikowi i programiście. Pozostawiliśmy już za sobą czasy barokowego przepychu i przerostu formy nad treścią. Obecnie najlepsze strony charakteryzują się prostotą w grafice i kodzie. Nadmiaru unika się w takim samym stopniu, jak przesadnej surowości. Dążymy do tego, by portale internetowe były przemyślane, lekkie i łatwe w użytkowaniu. Piękne ogólniki. Tylko co oznaczają?

„Przemyślany” stało się ostatnio słowem używanym w każdym niemal tekście dotyczącym projektowania stron. Prawdę mówiąc, bez analizy i planu nie stworzy się dobrej strony. Na etapie koncepcji, specyfikacji i projektowania, umiejętności oraz doświadczenie projektantów łączą się z wiedzą i potrzebami klienta. Trzeba wiedzieć, że każdy składnik portalu internetowego jest na nim umieszczany w jakimś celu. Gotowa witryna powinna pozostawiać poczucie kompletności takiej, że nie chciałoby się do niej niczego dodać lub odjąć. Dzięki temu można strona ma szansę być oceniona jako nieprzeładowana i łatwa w użytkowaniu. Z punktu widzenia osoby odwiedzającej, skomplikowana obsługa portalu internetowego dyskwalifikuje. Przyzwyczailiśmy się do prostoty i pewnych schematów, a intuicyjność struktury pozwala na bezproblemowe poruszanie się po witrynie i szybsze pozyskiwanie treści, dodawanie zdjęć czy np. wysyłanie wiadomości. Warto o to zadbać, bo w warunkach prężnej konkurencji w Internecie klient łatwo się zniechęca.

Portal nieruchomości Teneryfa

Portal nieruchomości Teneryfa

Osiągnięcie przejrzystości jest wyzwaniem stawianym przede wszystkim grafikowi. Podkreślić trzeba, że obecne trendy dość mocno podkreślają potrzebę prostoty. Niepotrzebne przeładowanie mediami utrudnia nawigację, rozprasza uwagę, wygląda nieestetycznie. Ponadto nadmiar elementów niepotrzebnie obciąża stronę – może ona dłużej się ładować czy mniej płynnie zmieniać. To wszystko stwarza wrażenie profesjonalizmu, tak ważnego w każdej realizacji niezależnie od tego, czy chodzi o portal dla dzieci, turystyczny czy korporacyjny.

Wygląd to jedno, a strona techniczna – drugie. O jakość wykonania, w przeciwieństwie do treści, niemal w 100% dba firma, która wykonuje zlecenie. Innymi elementami czysto technicznymi jest dbałość o m.in.:

  • Bezpieczeństwo użytkowania,
  • Szybkość,
  • Dostosowanie do urządzeń mobilnych. Naszym zdaniem responsywność stron internetowych i portali powinna być w dzisiejszych czasach standardem. Zadziwiające jest, że część programistów nie uważa jej za „oczywistą oczywistość”.

Powyższymi kwestiami zajmuje się zwykle strona wykonująca usługę. Można wprawdzie wziąć na siebie część czynności (np. postawić stronę na własnym serwerze), jednak w większości przypadków najlepszym wyjściem będzie zostawienie kwestii technicznych ekspertom.

Konstruując portal idealny, nie wolno też zapomnieć o oryginalnych treściach wysokiej jakości. To zadanie leży po stronie zleceniodawców. Obecnie mawia się, że Google uzależnia widoczność strony od jej zawartości. Doskonale przygotowane treści stanowią więc wabik i dla użytkowników, i dla robotów indeksujących.

Portal dla dzieci Zonekids

Portal dla dzieci Zonekids

Dlaczego warto zaangażować profesjonalistów?

Tworzenie portali internetowych stało się już sztuką wymagającą szerokiej wiedzy i umiejętności nabywanych przede wszystkim wraz z doświadczeniem.

Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście zatrudnienie firmy podobnej do naszej – czyli takiej, co pochwalić się może wieloma realizacjami, a także tworzy z klientami uzupełniający się wzajemnie zespół (bo w przypadku prac nad stroną wszyscy uczestnicy tworzą jedną drużynę). W General Informatics jesteśmy w stanie doradzić skuteczne rozwiązania – nawet wtedy, gdy nie zgadzają się z wizją zleceniodawcy. Nie rzucamy słów na wiatr i argumenty zawsze popieramy przykładami z własnej praktyki. Wiemy, że samo stworzenie portalu internetowego leży w zasięgu wielu osób, ale zaprojektowanie portalu wartościowego, widocznego, skutecznego stanowi wyzwanie, któremu nie każdy podoła. Warto wiedzieć przed rozpoczęciem planowania projektu jaki jest pomysł na promocję portalu – czy to jest promocja w social media czy również pozycjonowanie portalu internetowego.

W dzisiejszych czasach często okazuje się, że jeśli ktoś zna się na wszystkim, w niczym nie jest naprawdę dobry. W zagadnieniach tak kompleksowych jak tworzenie oraz promowanie portalu internetowego, a także swojej marki, lepiej skorzystać z wiedzy kilku profesjonalistów, niż jednej osoby od wszystkiego. Nasza praktyka pokazała, że korzystniejsza jest współpraca z zaufanym profesjonalistą z zewnątrz (np. w zakresie prowadzenia kanałów w social mediach, tworzenia logo czy filmów promocyjnych), niż pobieranie opłaty za dalekie od ideału elementy strony WWW. Dlatego nasza agencja interaktywna zawsze może polecić sprawdzonego, współpracującego z nami na stałe, profesjonalistę w danej dziedzinie. Uważamy takie podejście za uczciwsze wobec zleceniodawcy.

Z pasji tworzenia

Do tworzenia portali internetowych trzeba być pasjonatem. Dlaczego? Ponieważ rynek nowych mediów i branża IT zmieniają się bezustannie. Specjaliści, którzy pragną trzymać rękę na pulsie, nie mają wyjścia, tylko cały czas się dokształcać. Zwykle odbywa się to w czasie wolnym od pracy, więc by uniknąć wypalenia zawodowego, po prostu trzeba lubić to, co się robi. Bycie na bieżąco obejmuje m.in. śledzenie nowych trendów, zmian w językach oprogramowania, śledzenie specjalistycznej prasy oraz grup dyskusyjnych w Internecie. Do tego dochodzi zdobywanie coraz to nowych inspiracji. Nie chodzi przecież o to, by wszystkie portale internetowe wyglądały jak kopie. Kreatywność stanowi zatem kolejny warunek konieczny w pracy grafików i programistów.

Żeby ocenić firmę, której chcemy zlecić wykonanie własnego portalu, warto przejrzeć jej portfolio. Jeśli nie zanudza, umówić się na spotkanie. Telefon nie kosztuje, a już pierwsza rozmowa może przynieść wymierne efekty.