preloader
Przejdź do głównej treści

Czym jest infografika? Przedstaw swoją ofertę w formie wizualnej!

infografiki

Wiele osób próbuje przekonać do siebie użytkowników słowami. Czy to jednak wystarczająca forma przekazu? Chcemy zaciekawić naszego odbiorcę, a by to uczynić potrzeba nieco więcej niż słowo pisane. Jesteśmy bowiem wzrokowcami i naszą uwagę w większej części skupiają obrazy. Przekonano się, że jeżeli na witrynie dominują treści wizualne – popularność strony może wzrosnąć aż 47%. Zrozumienie tekstu jest znacznie łatwiejsze, gdy jest wsparty grafiką. Wzmacnia przekaz i skuteczniej przyswaja się wiedzę. Czy znaczy to, że w internecie nie powinno być tekstu? W pewnych sytuacjach bez tego po prostu się nie obejdzie.

Przykład: Infografika przedstawiająca zasady współpracy z naszą firmą

zasady wspolpracy - infografika

Co w takim razie zrobić by pozyskać klienta? Sprawę w każdym aspekcie ułatwiają infografiki. Są zachwalane przez internautów bo nie trzeba czytać tysięcy zdań, a w estetyczny sposób zapamięta się jak największą ilość informacji. Jest multum (nawet darmowych) narzędzi w których można stworzyć taką grafikę. Jeżeli naprawdę chcesz dopracować swoje dzieło możesz wezwać profesjonalistów. Tylko czy ma to większy sens? Sam możesz być ekspertem w tej dziedzinie i nie zabierze ci to zbyt wiele czasu.

Chcąc w przejrzysty i schludny sposób przekazać treść na naszej stronie stosujemy infografikę. Jest to coraz częściej wykorzystywany chwyt nie tylko w branży marketingowej. Ma na celu zainteresowanie użytkowników do wybranych przez nas działań lub do przekazania odpowiedniej treści. Takie zabiegi nie wymagają zbyt wiele czasu, a większość aplikacji do wykonania takiej operacji jest darmowa. Nie musisz być profesjonalnym grafikiem i płacić krocie. Wizualizacja danych jest prostsza niż się wydaję.

Ludzie zazwyczaj są wzrokowcami, do tego również dochodzi estetyka. Treść przekazu w takim wypadku jest mniej ważna, niż sam wygląd. Infografika powinna mieć jak najmniejszą (możliwie) powierzchnie i jednocześnie zawierać jak najwięcej istotnych treści, przy tym pamiętając by była miła do oglądania dla oka. Postaramy się teraz przybliżyć wam najpopularniejsze aplikacje w których można zrobić nasze dzieła.

Co zrobić żeby infografika przyciągała?

Przestrzegaj zasad dotyczących tworzenia. W końcu można generować dobre prace jak i również te gorsze. Co w takim razie pomoże nam zrobić infografikę, która zdobędzie popularność w internecie?

  • Bądź subtelny i sprawiaj by odbiorcy uznawali cię za speca w swojej branży. Dopracuj treść i zbuduj dobry wizerunek firmy. Nie skupiaj całej uwagi na sobie bo internauci nie lubią egoizmu.
  • Zaciekaw odbiorcę i spraw by nawet coś banalnego wzbudziło ciekawość. Połącz wartościową treść z wyjątkową formą.
  • Konsultuj się z innymi czy twój sposób działania jest prawidłowy. Każdy może ci pomóc, spoglądając na twój pomysł pod innym kątem. Po co masz tracić swój cenny czas? Może się okazać, że twoja intencja jest nudna i niewarta opracowania.
  • Grafika powinna być starannie wykonana. Niech przekazuję wiedzę i sprawi, że odbiorca z zapartym tchem będzie patrzył na dzieło twojej koncepcji.

Czy infografika ma wpływ na pozycjonowanie?

Zapewne zdążyłeś zauważyć, że to właśnie infografiki są najczęściej udostępniane w internecie. Co się z tym wiąże? Im więcej udostępnień, tym większa szansa na pozyskanie nowych klientów. W grafikach dodatkowo zawieramy linki, które przenoszą użytkowników na naszą stronę www. Takim posunięciem wprowadzamy infografikę do indeksu wyszukiwania Google. Więcej kliknięć przynosi naszej stronie popularność. Im słynniejsza jest nasza witryna, tym wyżej pnie się w górę.

Tworzenie infografik jest jak najbardziej opłacalnym zabiegiem. Pomoże nam rozszerzyć grono odbiorców i znacznie przybliży nas do upragnionego sukcesu.

Chcesz stworzyć infografikę? Zapoznaj się z poniższymi programami:

 

Piktochart

 

Piktochart

Na pewno każdy z was miał do czynienia z podstawowymi aplikacjami wgranymi już na komputer, takie jak Paint czy Exel. Większość z nas używała ich już we wczesnym dzieciństwie. A skoro wasza młodsza wersja poradziła sobie z taką technologią to teraz obsługa tego programu wyda wam się banalna. Piktochart jest intuicyjnym narzędziem, dzięki któremu z łatwością stworzysz banery czy prezentacje. Wszystko rozgrywa się za pomocą ikon, wektorów i wykresów, które na spokojnie możesz dopasować do szablonów (według kategorii).

Infografikę można udostępnić na większości portalach społecznościowych lub po prostu usytuować na stronie. Niestety minusem jest umieszczanie znaku wodnego na naszej grafice, co niektórym może zakłócać odbiór. Nie powinno to jednak przeszkadzać na tyle, by nie wypróbować tej aplikacji.

 

easelly

 

Easel.ly

Narzędzie ma znacznie więcej funkcji, ale jego działanie nieco różni się od poprzedniego. Tutaj musimy wpierw ustawić odpowiednie tło. Następnym krokiem jest rozmieszczenie właściwych kształtów i tekstu, który nie będzie utrudniał odbioru. Na szczęście mamy dość spory wybór w czcionce, niestety nie zawiera ona polskich znaków. Oczywiście wszystkie obiekty można edytować by dopasowały się do całości. Naszą grafikę można pobrać (bez znaku wodnego naszego narzędzia) lub uzyskać do niej bezpośredni link.

 

infogram

 

Infogr.am

Aplikacja ta jest nieco uboższa od poprzedników, ponieważ zawiera tylko 6 szablonów podstawowych. Jednakowoż da się na niej stworzyć nawet interaktywne diagramy, które na pewno przydadzą się twojej firmie. Można tu wykonać statystyczne infografiki bez większego wysiłku. Infogr.am zawiera kolejnego minusa. Zrobionej grafiki nie możemy pobrać na dysk, a jedynie udostępnić online.

 

visually

 

Visual.ly

Jest to platforma społecznościowa na której kreujemy grafiki o naszych popularnych social mediach. Społeczność tu tworzą ludzie, którzy wykonują infografiki. Inni użytkownicy mogą je oceniać i porównywać. Jeżeli chcesz poznać funkcje lub zapytać o radę śmiało – nie czekaj.

 

Wordle

 

Wordle

Jeżeli nie przeszkadza wam stary wygląd stron i chcielibyście stworzyć pewnego rodzaju zbieraninę najważniejszych słów, która buduje infografikę – koniecznie musicie wypróbować to narzędzie. Możecie tu stworzyć chmurę tekstu modyfikując dowolnie jej kształt tekst i kolor. Jest to prosta w obsłudze aplikacja i w krótkim czasie stworzysz pomysłowe dzieło.

 

wizualize

 

Vizualize.me

Tą aplikacją możesz podjąć się stworzenia zwizualizowanego CV. Istnieje darmowa wersja zawierająca 6 szablonów oraz kolorów, które można modyfikować według własnego pomysłu. Dodatkowo posiadacze konta na LinkedIn mają ułatwioną prace. Portal pobiera najważniejsze dane z twojego profilu i przenosi je na naszą grafike. Nic prostszego.

 

venngage

 

Venngage

Ta aplikacja posiada zdecydowanie więcej szablonów, dzięki czemu można stworzyć nieco bardziej urozmaiconą wersje naszej infografiki. Narzędzie to nie jest trudniejsze w obsłudze od poprzednich. Wszystko dzieje się niezwykle intuicyjnie i mało kto mógłby mieć problem w korzystaniu. Plusem może okazać się fakt, iż istnieje możliwość zapisania naszej infografii do pliku PNG i PDF.